Figlarz

Projekt: 2004

Autorzy:

  • arch. Włodzimierz Kwieciński
  • arch. Ludwik Szperl

Dom zaprojektowany jako wolno stojący, ukształtowany z dwóch, zestawionych ze sobą prostopadłościennych brył o wysokości 1 i 2 kondygnacji. Część niższa zawiera garaż, a wyższa pomieszczenia związane z funkcją mieszkaniową. Na parterze zlokalizowano salon, kuchnię pokój gościnny i pomieszczenia gospodarcze, a na piętrze 4 sypialnie i łazienkę. Komunikację pionową stanowią otwarte schody w przestrzeni salonu. Charakter architektury nawiązuje do otaczającej zabudowy lat dwudziestych XX sposobem kształtowania budynku i gabarytem brył. Posługuje się podobnymi detalami gzymsów, wstawek z szalówki drewnianej oraz kolorystyką okien.

Technologia: ściany zewnętrzne i wewnętrzne: jednowarstwowe z bloczków YTONG. Strop TERIVA. Stropodach o odwróconym układzie warstw.

  • Powierzchnia użytkowa: 189,19 m2
  • Powierzchnia zabudowy: 144,84 m2

Widok domu od strony ulicy. Jest zlokalizowany na stosunkowo małej działce. Ukształtowaliśmy go tak, by dawał domownikom poczucie prywatności. Temu również służy przypięta do bocznej ściany rama, z naciągniętą siatką, na której będą rosły wino- rośle. Dzięki południowej ekspozycji być może uda się zaopatrzyć piwniczkę w domowe wino. Cofnięcie wjazdu do garażu będzie ułatwiało manewrowanie na wąskiej ulicy.

... w murze ogrodzenia jest ślad okna łazienki

Strefa wejściowa do domu. W głębi widoczny garaż, z wyjściem gospodarczym do ogrodu oraz altanka śmietnikowa.

Wyjście z salonu prowadzi wprost na niewielki taras w ogrodzie. Ogrodzenie na pierwszym planie pokazuje, jak niewielką przestrzenią dysponowaliśmy projektując ten dom.

Widok dziedzińca między budynkami osiedla mieszkaniowego w Pruszkowie Zdjęcie pochodzi z serwisu www.greenhouse.pruszkow.p